Ημέρα σχολικού αθλητισμού στο Λύκειο Πλατυκάμπου

Με σύνθημα: «Η Κίνηση δίνει Ζωή» υλοποιήθηκαν την Πέμπτη 19 Οκτωβρίου οι εξ αναβολής αθλητικές δράσεις/δραστηριότητες με σκοπό να αναδειχθεί η θεμελιώδης σημασία της σωματικής άσκησης και του αθλητισμού για την υγεία και την ευημερία του ατόμου στο Γενικό Λύκειο Πλατυκάμπου με γενική υπεύθυνη την γυμνάστρια του σχολείου κα Χριστίνα Μπογδάνου. Στο πλαίσιο αυτό και έχοντας ως βασική επιδίωξη την αύξηση της φυσικής δραστηριότητας, πραγματοποιήθηκαν αγώνες μπάσκετ και βόλευ μεταξύ των μαθητών του σχολείου καθώς και δραστηριότητα ενταντικού βαδίσματος 5 χιλιομέτρων. Στις δραστηριότητες συμμετείχαν και οι εκπαιδευτικοί του σχολείου που ήταν όχι μόνο επιβλέποντες αλλά και δέκτες του μηνύματος της ημέρας σχολικού αθλητισμού.