Το Λύκειο Πλατυκάμπου τιμά τους πεσόντες

Μαθητές του σχολείου συνοδευόμενοι απο τον διευθυντή κ Β. Σιτρά και την καθηγήτρια του σχολείου κα Ζ. Κουθαρούλη συμμετείχαν στην τιμητική εκδήλωση για τους πεσόντες/θύματα της ναζιστικής θηριωδίας του Πλατυκάμπου κατά την οποία τελέστηκε επιμνημόσυνη δέηση και ακολούθησε κατάθεση στεφάνων από τοπικούς παράγοντες στο μνημείο αφιερωμένο στους αδικοχαμένους συντοπίτες. Το γεγονός αφορά την εν ψυχρώ εκτέλεση 54 κατοίκων του Πλατυκάμπου, της Γαλήνης και της Γλαύκης από τα ναζιστικά στρατεύματα σε αντίποινα για την προσπάθεια σαμποτάζ του αεροδρομίου της Λάρισας τον Οκτώβριο του 1943. Μάλιστα βασισμένοι σε εργασία των μαθητών του Γυμνασίου Πλατυκάμπου ο Δήμος Κιλελέρ εξέδωσε βιβλίο με αναφορά στα γεγονότα.