Οι μαθητές της Γ τάξης του Λυκείου Πλατυκάμπου πειραματίζονται στη Βιολογία

Εργαστηριακές εφαρμογές στο μάθημα Βιολογίας Γ’ Λυκείου

Στο πλαίσιο του μαθήματος Βιολογίας της Γ΄ Λυκείου πραγματοποιήθηκε πειραματική προσέγγιση της ύλης που διδάσκονται οι μαθητές της κατεύθυνσης Γ’ Υγείας. Η άσκηση έλαβε χώρα στο εργαστήριο φυσικών επιστημών του σχολείου και περιελάμβανε την παρασκευή στερεού θρεπτικού μέσου σε τρυβλία Petri με χημικά (LB θρεπτικό μέσο κι Άγαρ για στερεοποιητικό μέσο) κι αντιδραστήρια του άρτια εξοπλισμένου σχολικού μας εργαστηρίου. Οι μαθητές εξοικειώθηκαν με την πειραματική διαδικασία και τη χρήση του εργαστηριακού εξοπλισμού. Οι ίδιοι προχώρησαν στην υλοποίηση του πειραματικού πρωτοκόλλου σε στείρες συνθήκες,  σύμφωνα με τις οδηγίες και την επίβλεψη της διδάσκουσας. Επιπλέον του απλού θρεπτικού μέσου, παρασκεύασαν και τρυβλία στα οποία έγινε προσθήκη αντιβίωσης για τη σύγκριση της ανάπτυξης των μικροοργανισμών παρουσία κι απουσία αντιβιοτικού. Στη συνέχεια, έλαβε χώρα δειγματοληψία από διάφορους χώρους κι αντικείμενα του σχολείου μας. Η μακροσκοπική παρατήρηση των καλλιεργειών έπειτα από εύλογο χρονικό διάστημα δικαιώνει τη ευθυμία και τον ενθουσιασμό των μαθητών.

Οι μαθητές: Γάτσιου Θάλεια, Ζαχαρούλης Δημήτρης, Ζίου Ειρήνη, Μπίμπα Μεγκίσα, Χρυσαφόπουλος Γιώργος

Η διδάσκουσα: Νταντάμη Έλενα, Βιολόγος