ΝΟΙΑΖΟΜΑΙ – ΑΝΑΚΥΚΛΩΝΩ ΣΤΟ ΓΕΛ ΠΛΑΤΥΚΑΜΠΟΥ

Το Λύκειό μας, συμμετείχε στη δράση «Και εγώ ΝΟΙΑΖΟΜΑΙ ΑΝΑΚΥΚΛΩΝΩ τώρα ΡΟΥΧΑ και ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ!» που υλοποιήθηκε στο πλαίσιο της Ευρωπαϊκής Εβδομάδας Μείωσης των Αποβλήτων 2022. Η Δράση τελούσε υπό την αιγίδα της Δ.Δ.Ε. Λάρισας και συμμετείχαν οι Δήμοι Λαρισαίων, Κιλελέρ, Τιρνάβου,  Ελασσόνας και Φαρσάλων.

Οι μαθητές και οι μαθήτριές μας ανταποκρίθηκαν πρόθυμα και αγκάλιασαν την ενέργεια αυτή. Έδειξαν την ευαισθησία τους απέναντι σε ένα τεράστιο πρόβλημα που απειλεί ολόκληρο τον πλανήτη μας, το πρόβλημα των αποβλήτων και το πρόβλημα των απορριμμάτων μας.

Τα παιδιά μας έδειξαν τις οικολογικές τους ευαισθησίες και ότι συνειδητοποίησαν τις ευθύνες μας για την προστασία του περιβάλλοντος:

• Δεν πετάμε τα απορρίμματά μας όπου τύχει.
  • Χρησιμοποιούμε τους κάδους που έχουν τοποθετήσει οι Δήμοι μας για ανάλογα απορρίμματα.
  • Ό,τι δεν χρειαζόμαστε δεν σημαίνει ότι είναι «σκουπίδια», άχρηστα πράγματα για πέταμα

Συγχαρητήρια αξίζουν στους μαθητές και στις μαθήτριες μας και ελπίζουμε η Δράση αυτή να συνεχιστεί από τον καθένα μας καθημερινά.